40 років Apple: від гаража до космосу

размещено в: Новости | 0
40 років Apple: від гаража до космосу
0 голосов, 0.00 общий. рейтинг (0% сумма)

Сьогодні Apple святкує ювілей. Рівно 40 років тому, 1 квітня 1976 року, відрахований з коледжу Стів Джобс, молодий інженер Стівен Возняк і їх партнер Рональд Уейн офіційно зареєстрували фірму Apple Computer. Шлях, який пройшла починалася в гаражі “яблучна” компанія до найдорожчого бренду у світі, простежили Вести.Hi-tech.

Історична зустріч між Джобсом, на той момент учням середньої школи Хомстеда в Купертіно, і Возняком, які працювали в Hewlett-Packard, відбулася в 1971 році — через спільного знайомого Білла Фернандеса. Друзі почали перший спільний бізнес вже через рік, налагодивши серійне виробництво так званих “синіх коробок” — пристроїв для злому телефонної мережі AT&T, які імітували тональний сигнал певної частоти і дозволяли здійснювати безкоштовні дзвінки в будь-яку точку світу.

“Синя коробка”

“Це була магія, коли два підлітки змогли створити коробку собівартістю $100 і взяти під контроль інфраструктуру цілої телефонної мережі на $100 мільярдів у всьому світі, — пригадував Джобс в 1995 році, — Подібний досвід навчив нас, якою силою володіють ідеї. Якщо б ми не зробили ‘сині коробки’, то не було б і Apple”. Молоді підприємці заробили на продажі пристроїв близько $6 тисяч, однак незабаром високоризикованих бізнес довелося припинити.

Стівен Возняк (ліворуч) і Стів Джобс

У 1974 році Возняк запросив Джобса, який шукав духовне просвітлення в Індії і тільки що повернувся в США, в “Клуб саморобних комп’ютерів” (Homebrew Computer Club), засідав в Пало-Альто. В 1976-м членам клубу — звичайним ентузіастам, захоплювався електронікою, партнери показали свій новий винахід. По суті, спроектований Возняком комп’ютер представляв собою комплект “збери сам”: у нього не було ні монітор, ні клавіатури, ні навіть корпуси.

Самий перший “яблучний” пк

Згодом ПК оформився як Apple I — перший продукт компанії Apple Computer Inc., продавався за $666,66. Збирати комп’ютер підприємцям допомагали родичі і друзі, і вже незабаром їм довелося перебратися в гараж сім’ї Джобса. Замовлення на першу партію велику партію з 50 штук Apple I новоспечена фірма отримала від Byte Shop — єдиної на той момент мережі комп’ютерних магазинів.

Гараж-прибудова будинку батьків Стіва Джобса

Пару тижнів опісля Уейн, незадоволений ідеєю Джобса взяти величезний кредит, пішов з компанії. За свою 10-процентну частку один з засновників та автор першого логотипу Apple отримав менше тисячі доларів (сьогодні вона коштувала б приблизно $72 мільярда).

У тому ж році Возняк, задумав створити повністю зібраний комп’ютер для широкої публіки, приступив до розробки Apple II. Тим не менше, йому і Джобсу як і раніше не вистачало грошей, щоб налагодити по-справжньому масове виробництво ПК у великих кількостях. Справи пішли на лад в кінці 1976-го, коли екс-менеджер Intel Майком Марккула вклав в Apple Computer $92 тисячі. Компанія також взяла банківський кредит у розмірі $250 тисяч, а ще $600 тисяч отримала в якості венчурних інвестицій.

Apple II

Маючи настільки необхідними фінансами, в червні 1977 року Apple Computer випустила свій перший серійний комп’ютер Apple II. Апарат, що продавався за $1295, комплектувався пластиковим корпусом, стандартною клавіатурою, процесором MOS Technology 6502 з тактовою частотою 1 МГц, 4 кілобайтами оперативної пам’яті і кольоровою графікою. Комп’ютер мав відеоконтролером, що дозволяв йому підключатися до монітора або телевізора.

VisiCalc, запущена на Apple II

На відміну від більшості комп’ютерів тієї пори, Apple II призначався для домашнього використання звичайними людьми, а не тільки інженерами або вченими. Тим не менш, новинка стартувала не дуже вдало з-за дуже високої ціни. Низькі продажу зберігалися до тих пір, поки в 1979 році з’явилася програма VisiCalc — “чарівний аркуш паперу, здатний виконувати розрахунки і перерахунки”.

VisiCalc була ексклюзивом для Apple II, тому багато користувачів купували комп’ютер тільки заради неї. Нові моделі серії (II Plus, IIe, IIc та інші) принесли справжній успіх Apple Computer, що зуміла продати 6 мільйонів ПК за наступні 15 років.

Apple III

У 1980 році відбувся реліз Apple III — першого “яблучного” комп’ютера, орієнтованого на бізнес. Нова модель постійно виходила з ладу, перегрівалася, відчувала нестачу софта і в результаті зазнала на ринку крах. У 1984-му Apple III була знята з виробництва.

У 1980-му Apple Computer стала публічною компанією. До моменту виходу на біржу її акції торгувалися по $14 за штуку, а через рік вартість цінних паперів зросла на 1700%. “У мене був мільйон доларів, коли мені було 23, більше $10 мільйонів — коли мені було 24, і понад сотні мільйонів, коли мені було 25… Але це було не настільки важливо, оскільки я ніколи не займався цим заради грошей”, — сказав Джобс в 1996 році.

В кінці 70-х комп’ютери Apple підтримували текстовий введення з командного рядка, в той час як Джобс прагнув впровадити щось більш видовищне. Інновацію підприємець підгледів у компанії Xerox, відвідавши науково-дослідний центр PARC в Пало-Альто. Джобс був вражений комп’ютером з графічним інтерфейсом і 3-кнопковим пристроєм, званим мишкою, проте його виробництво ніколи не було поставлено на потік.

“Ніби полуда спала з моїх очей. Я міг бачити майбутнє, визначене комп’ютерів”, — наводить слова засновника Apple Уолтер Айзексон, автор виданої в 2011 році книги-біографії “Стів Джобс”. Влітку 1979 року Apple Computer віддала 10 тисяч власних акцій в обмін на IT-розробки Xerox, і почала впроваджувати їх в комп’ютери Lisa і Macintosh.

Інтерфейс Lisa

У 1983 році вийшов комп’ютер Lisa, названий так на честь дочки Джобса Лізи, яку він спочатку не визнавав. У ньому були втілені інновації Xerox та інші передові досягнення, включаючи складну файлову систему, захищений режим пам’яті і підтримку до 2 мегабайт “оперативки”. Апарат комплектувався чіпом Motorola 68000 з частотою 5 МГц і працював на операційній системі LisaOS.

Apple Lisa

Коштував Lisa дуже дорого — близько $10 тисяч, що було не по кишені більшості пересічних користувачів. Незважаючи на наявність програм для бізнесу, комп’ютер не здобув успіху і на корпоративному ринку, повторивши долю Apple III. Після провалу Lisa-2 компанія відмовилася від подальшого випуску цих моделей і зосередилася на іншому проекті, розробка якого велася паралельно.

 

У 1984-му відбувся реліз Macintosh, другого вдалого комп’ютера після Apple II. 22 січня, за два дні до старту продажів, під час телевізійної трансляції Суперкубка XVIII Apple показала глядачам рекламний ролик, обыгрывающий сюжет антиутопічного роману Джорджа Оруелла “1984”. Визнана шедевром реклама, знята Рідлі Скоттом, була спрямована проти IBM, лідера комп’ютерної індустрії на той момент.

Читайте також: 30 “маків” за 30 років: якими були і якими стали комп’ютери Apple

Найперша модель Macintosh оснащувалася процесором Motorola 68000, вбудованим ч/б монітором діагоналлю 9 дюймів з роздільною здатністю 512×342 пікселів, 128 КБ оперативної пам’яті і дисководом.

Macintosh

Продавався за $2495 комп’ютер працював на операційній системі System Software 1.0. Macintosh виявився настільки популярним, що за перші чотири місяці Apple Computer поставила на ринок понад 70 тисяч штук.

Джобс і Скаллі (праворуч)

Намагаючись розвинути успіх, у 1983 році Джобс запросив на роль глави компанії Джона Скаллі, генерального директора PepsiCo. Їх стилі керування, однак, виявилися несумісні. Конфлікти виявилися вже в самому початку, на старті продажів Macintosh. Скаллі наполіг, щоб витрати на маркетингову кампанію були закладені у вартість продукту, що призвело до подорожчання комп’ютера на $500.

Боротьба між ними загострювалася, і Джобс задумав влаштувати переворот, щоб усунути Скаллі з поста глави Apple. Його задум, однак, обернулася проти нього ж. Дізнавшись про плани Джобса захопити владу, рада директорів усунув співзасновника Apple від керівництва проектом Macintosh. Займаючи формальну посаду голови правління, але позбавлений реальних повноважень, Джобс пішов з Apple в 1985 році і заснував нову компанію — NeXT.

У другій половині 80-х Apple випустила кілька вдалих продуктів, наприклад лазерний принтер LaserWriter та видавничу систему PageMaker, які посприяли зростанню продажів Macintosh, а компанія зайняла лідируючі позиції на ринку настільних видавничих систем (DTP). Розквіт тривав недовго: у 1989 році обсяги продажу почали падати з-за високих цін та конкуренції, що загострилася на DTP-ринку. У 1999-му Apple випустила три недорогих комп’ютера Macintosh Classic, Macintosh LC і Macintosh IIsi, які були тепло зустрінуті покупцями.

Powerbook 100

У 1991 році була запущена лінійка ноутбуків Powerbook, націлених на професійних користувачів. Найперша модель, PowerBook 100, нагадувала сучасні лептопи: клавіатура розміщувалася відразу під екраном, а по центру — коліщатко для управління курсором (прадід нинішніх трекпад). У 2006 році PowerBook замінила нова серія ноутбуків — MacBook.

У 90-х Apple займалася виробництвом найрізноманітніших споживчих продуктів: від цифрових камер і портативних CD-плеєрів до динаміків і КПК. Втім, жоден з них не був настільки успішний, як Macintosh. Apple переживала неспокійні часи: ціна акцій неухильно знижувалася, а вищий менеджмент лихоманило. У 1993-му на зміну Скаллі прийшов Майкл Шпіндлер, а три роки потому зайняв пост гендиректора Гіл Амеліо, протримався до 1997-го.

Повернення Джобса

Поворотною точкою в історії Apple став 1996 рік, коли Амелі вирішила придбати NeXT разом з операційною системою NeXTSTEP. Результатом стало повернення Джобса в засновану ним компанію. Спочатку йому дісталася лише роль радника, але вже через рік, після відходу Амеліо у відставку Джобса призначили тимчасовим гендиректором.

У 1997 році компанія запустила онлайн-магазин Apple Online Store, а в 1998-м — лінійку комп’ютерів-моноблоків iMac. Новий продукт, який вимагав мінімальної налаштування, виявився сверхуспешен: за перші п’ять місяців Apple реалізувала майже 800 тисяч “аймака”, що допомогло їй повернутися до прибутковості.

Читайте також: 30 “маків” за 30 років, частина друга: коли Джобс повернувся

З початку 2000-х Apple рухалася по наростаючій. У березні 2001 року була представлена операційна система Mac OS X. Платформа, заснована на BSD Unix і NeXT OPENSTEP була стабільною і безпечною, а пропонувала користувачам простий і доброзичливий інтерфейс. У травні того ж року відкрилися перші роздрібні магазини Apple Store в Каліфорнії і Вірджинії, а в листопаді відбувся реліз цифрового аудіоплеєра iPod.

399-доларова новинка наробила багато шуму: вона комплектувалася жорстким диском на 5 гігабайт, що дозволяло розмістити “тисячу пісень у вашій кишені”, говорив Джобс. “Айподи”, розійшлися тиражем в 100 мільйонів штук за шість років, принесли Apple феноменальний успіх.

У 2003 році компанія запустила цифровий магазин iTunes Store, який був інтегрований з iPod і дозволяв купувати нові пісні. В 2005 році, виступаючи на конференції Worldwide Developers Conference (WWDC), Джобс анонсував перехід “маків” на процесори Intel.

MacBook Pro (2006)

Першими продуктами з чіпом Core Duo стали нова модель iMac і 15-дюймовий ноутбук MacBook Pro, що вийшов в січні 2006-го. З 2003 по 2006-й капіталізація компанії збільшилася більше, ніж у десять разів: з $6 до $80 за папір. У січні 2007-го, щоб відобразити фокус, зміщувався на споживчу електроніку, Apple Computer була перейменована в Apple.

Перший “айфон”

Грандіозний успіх iPod породив чутки, що Apple готує до анонсу власний смартфон. Так і сталося: у 2007 році i-компанія справила сенсацію на телефонному ринку, представивши перший, 3,5-дюймовий iPhone зі скляним екраном і металевою кришкою. Новинка стала першим смартфоном з сенсорним дисплеєм, приковавшим увагу широкої публіки, а журнал Time назвав його винаходом року.

Стів Джобс в Apple Store

У 2008-му пішов iPhone 3G c пластиковою кришкою, підтримкою 3G-мереж, GPS і сторонніх додатків. У тому ж році Apple зайняла місце третього найбільшого постачальника мобільників в світі. У 2009-му вийшов iPhone 3GS — ідентичний по дизайну 3G, але з більш швидким процесором, 3-мегапіксельною камерою і голосовим управлінням.

Між тим Джобс, який відчуває проблеми зі здоров’ям, у тому ж році взяв шестимісячний лікарняний. “Цікавість з приводу мого здоров’я продовжує відволікати від справ не тільки мене і мою родину, але і всіх співробітників Apple, — повідомив Джобс, у якого в 2003 році був виявлений рак підшлункової залози.

iPad 1-го покоління

У 2010-му був випущений iPhone 4 в оновленому дизайні: з рамкою з нержавіючої сталі, Retina-дисплеєм і фронтальною камерою. У той ж році дебютував новий революційний продукт: iPad, переоткрывший ринок планшетів. На презентації Джобс описує новинку як “саму передову технологію в чарівному і революційному пристрої за неймовірною ціною”.

iPhone 4

“iPad створює і визначає абсолютно нову категорію пристроїв, які з’єднують користувачів з їх програмами і контентом в набагато більш близькою, інтуїтивно зрозумілою і захоплюючій манері, ніж коли-небудь раніше”, — говорив засновник Apple в 2010 році.

Читайте також: П’ять років “айпаду”: яким був і став планшет Apple

Через три місяці після презентації Apple продала 300 тисяч “айпадів” в перший день релізу. До кінця 2010 року їх було реалізовано понад 18 мільйонів штук. Квартал за кварталом продажу iPad подвоювалися, і до 2012 року по світу розійшлося понад 58 мільйонів планшетників. Мільйони користувачів полюбили iPad, в якому поєдналися простота, універсальність і портативність.

Планшетник дозволяв їм де завгодно насолоджуватися фільмами на 9,7-дюймовому дисплеї і читати книги, відволікаючись на інтернет-серфінг і гри. Діагональ пристрою не змінювалася до кінця минулого року, поки не була представлена 12,9-дюймова модель iPad Pro.

Читайте також: Огляд iPad Pro: мале у великому, велике в малому

У 2011 році побачив світ iPhone 4S з 8-мп камерою і голосову помічницю Siri. Тим часом самопочуття Джобса, який в 2009 році переніс операцію з пересадки печінки, погіршувався. У серпні він передав кермо правління операційному директору Тіму Куку. Стів Джобс помер 5 жовтня 2011 у віці 56 років від отсложнений, викликаних раком підшлункової залози.

iPhone 5 в 2012 році представляв вже новий глава Apple. “П’ятірка” мала більш великим 4-дюймовим екраном, чіпом Apple A6, конектором Lightning, 8-мп основний і фронтальної HD-камерою FaceTime. У 2013-му вийшов iPhone 5S зі сканером відбитків пальців, без якого сьогодні не може обійтися майже ні один флагманський смартфон.

Тім Кук представляє iPhone 6

У 2014-му відбувся реліз iPhone 6 і 6 Plus з екранами 4,7 і 5,5 дюйма, які допомогли Apple встановити черговий рекорд продажів. За перший уїк-енд компанія продала понад 10 мільйонів нових смартфонів: більше, ніж коли-небудь. В минулому році вийшли їх “продовження” 6S і 6S Plus з технологією 3D Touch, яка розпізнає силу дотику до екрану.

Читайте також: Забуті заповіти Джобса: 5 принципів, якими поступилася Apple

В 2014 році, представляючи iPhone 6, Кук вперше на публіці після смерті Стіва Джобса вжив його коронну фразу “дещо ще”. Цим “чимось” виявилися Apple Watch — перша нова категорія “яблучних” продуктів після випуску iPad в 2010 році.

Гаджет, тісно пов’язаний з іншими i-пристроями, що дозволяє стежити за фітнес-активністю і пульсом, здійснювати безконтактні платежі, отримувати повідомлення, повідомлення та іншу інформацію з “айфона”.

Читайте також: Місяць з Apple Watch: навіщо годинах “розум”?

Вийшли в квітні 2015 року, смарт-годинник дозволили Apple зайняти місце третього найбільшого виробника надеваемой електроніки в світі. За оцінкою IDC, за минулий рік компанія поставила на ринок 11,6 мільйона Apple Watch.

 

iPhone SE

На останній презентації, що відбулася 21 березня, Apple показала два нових продукти: 4-дюймовий смартфон iPhone SE і компактну, 9,7-дюймову модель планшета iPad Pro. Захід відбувся в штаб-квартирі компанії в Купертіно (штат Каліфорнія, США). Цілком можливо, що починаючи з 2017 року прес-конференції будуть проходити вже в новому будинку Apple, що нагадує за формою літаючу тарілку.

Читайте також: iPhone SE і не тільки: все про новинки Apple

Як очікується, футуристичний кампус займе загальну площу 260 тисяч квадратних метрів. Головне, 4-поверхова кільцеподібне будівля буде зроблено з вигнутого скла, бетону і сталі, і зможе прийняти 14 200 співробітників.

“Космічний” кампус стане, можливо, останнім творінням, до якого доклав руку Джобс. Амбітний план спорудити кільцеподібну будівництво співзасновник Apple озвучив в червні 2011 року, за чотири місяці до своєї смерті. Згодом міська рада Купертіно одноголосно схвалив його проект.

Читайте також: Середній вік: чого домоглася Microsoft за 40 років

Оставить ответ