Астрономи пропонують використовувати смартфони та комп’ютери для реєстрації швидких радіоімпульсів

размещено в: Новости | 0
Астрономи пропонують використовувати смартфони та комп’ютери для реєстрації швидких радіоімпульсів
0 голосов, 0.00 общий. рейтинг (0% сумма)

На сторінках нашого сайту ми досить часто розповідали про так званих швидких радиоимпульсах (Fast radio burst, FRB), потужних імпульсів радіовипромінювання, що тривають всього кілька тисячних часток секунди.

Через непередбачуваність і невідомої природи їх походження вченим вдалося практично випадково зареєструвати всього близько двох десятків таких явищ, незважаючи на використання для цього найпотужніших у світі радіотелескопів. І лише в одному з таких випадків вченим вдалося визначити місце походження радіоімпульсу, яким є галактика, віддалена від Землі більш ніж на 3 мільярди світлових років.

Джерелами всіх зареєстрованих швидких радіоімпульсів, імовірно, є віддалені галактики. Але на світі не існує жодної причини, виходячи з якої джерелом радіоімпульсу не може стати наша власна галактика галактика Чумацького Шляху. І в такому разі цей імпульс повинен бути достатньо “гучним” для того, щоб його могли почути приймачі мереж стільникового зв’язку та навіть звичайні радіоприймачі.

“Пошук швидких радіоімпульсів, джерела яких знаходяться в безпосередній близькості від нас, може бути проведений за допомогою громадян-ентузіастів” – розповідає Аві Леб (Avi Loeb), вчений з Центру астрофізики Гарварду-Смітсона (Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, CfA), – “Зібрані дані можуть виявитися набагато багатше даних, одержуваних за допомогою телескопів. І це зможе допомогти вченим вивчити одне з найзагадковіших на сьогоднішній день явищ Всесвіту”.

Спектр зареєстрованих швидких радіоімпульсів лежить в діапазонах, що використовуються різними стандартами стільникового зв’язку, бездротовими технологіями Wi-Fi і подібними. У разі використання смартфонів в якості детекторів радіоімпульсів, ентузіастам потрібно лише завантажити і спеціальне безкоштовний додаток в свої пристрої. Це додаток, що працює непомітно для користувача у фоновому режимі, буде контролювати доступні радіочастоти і відсилати отриману інформацію в центри, де буде проводитися її обробка. А ентузіасти, які можуть використовувати для цих цілей свої звичайні комп’ютери, зможуть придбати пристрої, що підключаються до USB-порту комп’ютера або ноутбука, вартість яких не перевищуватиме 10 доларів.

“Швидкий радіоімпульс, джерело якого знаходиться на нашому “задньому дворі”, захопив би всю планету повністю. І якщо тисячі і сотні тисяч телефонів одночасно просигналізували б про це, це стало б переконливим доказом реєстрації реальної події” – розповідає Ден Маоз (Dan Maoz), вчений з Тель-авівського університету.

Однак, для реєстрації радіоімпульсу, джерело якого знаходиться в межах Чумацького Шляху, вченим потрібно запастися терпінням. За деякими прогнозами, такі події відбуваються один раз в 30-1500 років. На щастя для вчених, деякі радіоімпульси, як вже було відмічено не один раз, можуть багаторазово повторюватися через відносно короткі проміжки часу, через десятиліття чи століття. І це в кілька разів збільшує ймовірність успішного результату такого заходу.

Оставить ответ