Астрономи виявили атмосферу у екзопланети земного типу

размещено в: Новости | 0
Астрономи виявили атмосферу у екзопланети земного типу
0 голосов, 0.00 общий. рейтинг (0% сумма)

Астрономи вперше визначили наявність атмосфери у землеподібні екзопланети.

Об’єкт носить назву «Глізе 1132b» (GJ 1132b) і розташований приблизно в 39 світлових роках від нас у сузір’ї Вітрила. Це перший випадок, коли вченим вдалося знайти атмосферу у планети з масою і радіусом аналогічними земним. Нові дані відкривають перспективу в пошуку можливості наявності життя на цій планеті.

«Хоч це і не виявлення позаземного життя, але тим не це важливий крок у потрібному напрямку. Визначення наявності атмосфери у «суперземли» GJ 1132b є першим випадком виявлення атмосфери у планети земної групи, якщо не брати до уваги саму Землю», — говорить провідний дослідник Джон Саутворт з Килского університету Англії.

Вченим ще багато чого належить дізнатися про атмосфери GJ 1132b, але перші спостереження натякають на те, що планета може бути «водним світом з атмосферою з гарячого пара», тобто місцем, де можна було б спробувати удачу в пошуку життя.

Насправді про план GJ 1132b відомо не багато. Наприклад, вчені встановили, що вона володіє масою, яка приблизно в 1,6 разів більше маси Землі. При цьому її радіус приблизно в 1,4 рази більше земного. За класифікацією екзопланет такі характеристики роблять GJ 1132b досить схожою на наш власний світ. Вчені говорять, що поки не готові надати громадськості більш докладні дані про планету і сказати наскільки саме GJ 1132b може бути схожа на Землю і чи дійсно вона може бути живою. Сумнів в останньому зокрема викликають приблизні розраховані показники температури на її поверхні — 370 градусів Цельсія. Іншими словами, якщо там і є життя, то на нашу вона навряд чи схожа.

Зрештою, не варто забувати про історії з «сестрою Сонячної системи» TRAPPIST-1, багатообіцяючі, але при цьому поспішні висновки про яку починають розсіюватися як ранковий туман. На ділі виявилося, що система швидше за все мертва і складається з абсолютно неживих світів, втім, як і виявлена до цього планета Proxima b. Правда тут же варто відзначити, що на відміну від GJ 1132b, ученим ще тільки належить визначити наявність або відсутність атмосфери цих планет, а також її ймовірний склад.

Прямо зараз основою стратегією для астрономів при пошуку життя на інших планетах є наявність (або відсутність) можливості складання хімічної картини складу атмосфери цих планет і подальшого пошуку хімічного дисбалансу, який міг би хоча б побічно натякати на вірогідність присутності живих організмів. Для нашої Землі, наприклад, одним з найважливіших визначальних фактів, що говорять на користь наявності життя, є присутність кисню в її атмосфері.

Звичайно ж до можливості такого рівня аналізу планети GJ 1132b ми ще «не доросли», але факт визначення атмосфери у планет за межами нашої Сонячної системи сам по собі є показовим кроком вперед.

Інші факти про GJ 1132b можна порахувати по пальцях. Ми знаємо, що планета обертається навколо червоного карлика «Глізе 1132», дослідження якого Саутворт і його команда проводили за допомогою телескопа ESO/MPG в Чилі. Кожні 1,6 доби астрономи відзначали короткочасні зниження яскравості зірки в семи діапазонах світлових хвиль при проході GJ1132b навпроти неї. Це дозволило вченим вивести деякі припущення щодо розміру та складу планети. На подив наукової команди, при спостереженні за об’єктом в одному з діапазонів хвиль інфрачервоного випромінювання планета здалася більше, ніж є насправді. Це може говорити про те, що об’єкт володіє атмосферою, непроникною для цих довжин хвиль.

Можливі моделі

На базі зібраних даних астрономи створили кілька можливих моделей атмосфери «Глізе 1132b» і виявили, що наявність в атмосфері води та метану могло б пояснити те, що астрономи спостерігали в інфрачервоному діапазоні. При цьому варто було б зазначити, що єдиними екзопланетами, у яких до цього вдавалося визначити наявність атмосфери, були планети більш ніж у 8 разів як за масою, так і за розмірами перевершують Землю. У більшості випадків це були звичайні газові гіганти, аналогічні нашому Юпітеру.

«З цим дослідженням ми фактично перейшли на новий рівень і вперше почали вивчати атмосферу планети меншого розміру, більше схожі на нашу Землю», — зазначає Саутворт.

«Так, «Глізе 1132b» істотно гаряче і за розмірами трохи більше Землі, але є ймовірність, що цей світ має воду і атмосферу з гарячого пара».

Клас зірки, навколо якої обертається GJ 1132b, теж робить планету цікавою для дослідження. Зіркою системи є червоний карлик малої маси. Ці зірки дуже поширені у Всесвіті і біля них дуже часто зустрічають планети невеликого розміру. Проблема в тому, що цей тип зірок також володіє і палким темпераментом — спалахи на їх поверхні є дуже частим, якщо не сказати — звичайною подією. Згідно більш раннім дослідженням, в результаті таких ось масових спалахів від атмосфери планет може в підсумку нічого не залишитися. Тим не менш такі ж дослідження говорили і на користь того, що подібну бомбардування атмосфера деяких планет (якщо вона досить щільна) може витримувати і протягом мільярдів років.

«Наявність у Всесвіті величезного числа зірок і планет з малою масою може натякати на те, що подібні умови теж можуть підходити для існування життя», — говорять дослідники.
Читайте також:

Ми як і раніше мало що знаємо про планету GJ 1132b, проте немає сумнівів у тому, що найближчим часом ми зможемо почути більше інформації про неї. Її відкриття стало для астрономів одним з найважливіших за останні роки і подальше вивчення цього світу є одним з пріоритетних. За планетою продовжать стежити за допомогою телескопа «Хаббл» і з допомогою наземного телескопа VLT, а потім до спостережень повинен буде приєднатися і космічний телескоп імені Джеймса Вебба, запуск якого відбудеться в наступному році.

Оставить ответ