Біоробота-ската створили з клітин щурячих сердець

размещено в: Новости | 0
Біоробота-ската створили з клітин щурячих сердець
0 голосов, 0.00 общий. рейтинг (0% сумма)

Живі клітини з щурячих сердець, хірургічний силікон, золотий “скелет” і трохи маніпуляцій з генами — так біоінженер з Гарварду Кіт Паркер описує компоненти створеного його лабораторією плаваючого біоробота.

“Жива машина” виглядає як крихітний скат довжиною трохи більше сантиметра і вагою менше 10 грамів. Рухається вона завдяки скороченням модифікованих методами генної інженерії 200 000 клітин серцевого м’яза щурів, вирощених на силіконовій “підкладці”.

Для управління біороботом використовуються спалахи світла, причому з їх допомогою вчені змогли проводити “ската” в обхід перешкод. Скелет із золота потрібен, щоб тіло схилу після скорочення поверталося у вихідну форму. Дорогоцінний метал вибрали з-за того, що з ним легко працювати і він володіє відповідною пружністю.

Під скелетом робота розташований ще один шар силікону з нанесеним на нього мікрорельєфом. Певний малюнок борозенок задає необхідну конфігурацію вирощуваних на ньому “м’язів”, так, щоб клітини, скорочуючись послідовно, виробляли характерне для скатів рух.

Що стосується генної інженерії, вона потрібна, щоб створити скорочуються при впливі світла з певною довжиною хвилі клітини. Використана методика називається оптогенетикой та передбачає запровадження в клітинні мембрани спеціальних каналів — опсинів — реагуючих на збудження світлом.

Робот-скат плаває в спеціальному розчині, що містить речовини для живлення його клітин. В ході експерименту через шість тижнів біоробот продовжував реагувати на світло і рухатися, при цьому живими залишалися близько 80% його клітин. У дикій природі робот б не вижив — відсутність імунної системи робить його тканину вразливою для бактерій і грибків.

Паркер вважає своє творіння одночасно машиною і біологічною формою життя. “Я б не назвав його організмом — адже він не може розмножуватися — але він, безумовно, живий”, — говорить учений. При цьому біоробот зовсім не є для нього кінцевою метою. Паркер працює над шляхами створення методами біоінженерії повністю робочої і живий серцевого м’яза.

Джерело: Popular Mechanics

Оставить ответ