Дослідники компанії IBM створила перший зразок “атомарного” жорсткого диска

размещено в: Новости | 0
Дослідники компанії IBM створила перший зразок “атомарного” жорсткого диска
0 голосов, 0.00 общий. рейтинг (0% сумма)

У надрах телефону, лежачого в задній кишені ваших штанів, укладена в мільйони разів більше інформації, ніж могло вміститися в пристрій зберігання, розміром з холодильник, понад десятиліття-два тому.

За час, що минув технології зберігання даних і пристрої на їх основі поступово зменшувалися в розмірах, збільшуючи одночасно з цим інформаційну ємність. І нещодавно дослідники з компанії IBM створили найменший магніт на сьогоднішній день, магніт, завбільшки з один атом, і це може привести до появи незабаром магнітних пристроїв зберігання даних, які можуть містити в тисячі разів більше інформації, ніж найкращі з існуючих накопичувачів порівнянних розмірів.

Нагадаємо нашим читачам, що в основі жорстких дисків, які ще працюють в переважній більшості персональних комп’ютерів, лежить магнітний принцип запису і зберігання інформації. Але поверхні пластин жорстких дисків розташовуються серії крихітних точок (доменів) з магнітного матеріалу, кожна з точок відповідає одному біту збережених даних. Коли матеріал точки намагнічений, це відповідає значенням логічної 1, в протилежному ж випадку даний біт має значення 0. Розміри магнітного домена трохи різняться залежно від року випуску жорсткого диска, від виробника, але найменший з доменів на сучасних жорстких дисках складається мінімум з 100 тисяч атомів магнітного матеріалу.

“Магнітні біти (домени) є основою всіх жорстких дисків, стрічок та пристрої магнітної пам’яті” – розповідає Крістофер Луц (Christopher Lutz), провідний дослідник, – “У своїх дослідженнях ми намагалися з’ясувати, що станеться, якщо ми будемо зменшувати розміри магнітних бітів до мінімально можливого рівня, до рівня окремих атомів”.

Для того, щоб працювати на атомарному рівні, вчені використовували скануючий тунельний мікроскоп (scanning tunnelling microscope, STM), пристрій, що дозволяє маніпулювати окремими атомами. Всі роботи проводилися в умовах глибокого вакууму для того, щоб виключити вплив на процес атомів повітря і деяких інших факторів. В якості “піддослідних” атомів виступали атоми рідкоземельного елементу під назвою гольмий, впливаючи на них електричним струмом, ученим вдалося добитися змін орієнтації їх магнітного поля, перетворивши їх в самий маленький магнітний домен на сьогоднішній день. І, незважаючи на те, що відстань між окремими атомами становило всього один нанометр, вченим вдалося реалізувати запис і читання інформації з окремо взятих атомів.

У недалекому майбутньому, за рахунок кардинального зменшення розмірів магнітних бітів і відстані між ними, на світ можуть з’явитися жорсткі диски і мікросхеми магнітної пам’яті, щільність зберігання інформації в яких мінімум в тисячу разів буде перевищувати щільність пристроїв, використовуваних нами сьогодні. Такі показники дозволять зберегти 35 мільйонів пісень та музичних композицій, що входять до складу бібліотеки iTunes на пристрої, розміром з кредитну карту. А твердотільні жорсткі диски нового покоління, які споживають під час своєї роботи зовсім незначна кількість енергії, істотно знизять експлуатаційні витрати різних хмарних сервісів і великих датацентрів, що є основою сучасного Інтернету.

Оставить ответ