“IT-нобелівку” виграли піонери криптографії

размещено в: Новости | 0
“IT-нобелівку” виграли піонери криптографії
0 голосов, 0.00 общий. рейтинг (0% сумма)

Уітфілд Діффі і Мартін Хеллман — автори криптографічного алгоритму Діффі-Хеллмана, який дозволяє безпечно обмінюватися даними в незахищеною від прослуховування середовищі, використовуючи загальний секретний ключ, — удостоїлися премії Тюрінга “за фундаментальний внесок в криптографію”.

Лауреати найпрестижнішої нагороди в області інформатики, яку часто порівнюють за статусом з Нобелівської для технічних наук, отримають призові в розмірі 1 мільйона доларів. Церемонія нагородження відбудеться в червні в Каліфорнії.

Математичний алгоритм Діффі-Хеллмана, який в тій чи іншій мірі лежить основі багатьох сучасних захищених месенджерів і чатів, був винайдений в 1976 році. Метод полягає у використанні двох ключів: відкритого для шифрування і закритого для дешифрування. Таким способом учасники можуть передавати зашифровані повідомлення через незахищений канал зв’язку, оскільки для їх прочитання потрібно обидва ключі.

“IT-нобелівка”, що присуджується Асоціацією обчислювальної техніки (ACM) за особливий внесок в сфері інформаційних технологій, була заснована на честь видатного англійського вченого Алана Тюрінга. Вона вручається щорічно з 1966 року. У 2013-му нагороду присудили Леслі Лэмпорту “за фундаментальний внесок у теорію і практику розподілених і взаємодіючих систем”, а в 2014-м — Майклу Стоунбрейкеру, автору об’єктно-реляційної СУБД PostgreSQL.

З 2007 року премія Тюрінга спонсировалась Google спільно з Intel. Лауреату вручали 250 тисяч доларів, і цю суму компанії ділили порівну. Нещодавно чіпмейкер відмовився від участі, а інтернет-пошуковик взяв всі витрати на себе, збільшивши їх в чотири рази. Щедрий жест, який посприяв підняття авторитету і широкого визнання комп’ютерних наук, позитивно позначилася на бренд Google і повазі до компанії в академічних колах.

Джерело: TechCrunch

Оставить ответ