Щотижнева програма Вести.net від 21 травня 2016 року

размещено в: Новости | 0
Щотижнева програма Вести.net від 21 травня 2016 року
0 голосов, 0.00 общий. рейтинг (0% сумма)

Головна подія технологічної сфери — конференція для розробників Google. Власник найбільшого інтернет-пошуковика і найпопулярнішою мобільної операційної системи на цей раз побив усі рекорди за кількістю запрошених. Де зібрали тисячі партнерів і що їм показали? Про це прямо зараз — Павло Кушелєв з Маунтін-В’ю, штаб-квартири Google.

Привіт, планета, це програма Вести.net. Цього разу із Силіконової долини, містечка Маунтін-В’ю — це, власне, вотчина Google, навіть вулиця так називається поряд з їх кампусом. На цьому тижні тут проходила щорічна конференція для розробників Google IO — перша за довгі роки не Москоне-центрі в Сан-Франциско, а в Shoreline Аmphitheater — це така концертно-фестивальний майданчик, загалом вміщає 20 тисяч осіб.

Тільки в самому амфітеатрі кейнот дивилися 7000 учасників — загалом, небувалий розмах. Але при цьому без пафосу — саме місце накладає відбиток. Яке ж це бізнес-захід, коли навколо натовпу людей, про дрес-коді поняття не мають. Більше схоже на фестиваль.

Конференція Google I)O для розробників у цьому році виявилася небувало масової. Хоча компанія на це і розраховувала, влаштовуючи захід не в Москоне-центрі Сан-Франциско, як зазвичай, а на більш великій концертній площадці Shoreline Аmphitheater у своєму рідному Маунтін В’ю.

Це незважаючи на те, що один з головних анонсів — нової операційки Android N — був свідомо частково винесено за рамки конференції: “альфа” вийшла ще в березні. Імені для операційки, до речі, до цих пір не придумали, або приховують. Поки вона так і називається — просто N. Втім, крім нового Android, про який ми вже розповідали, цікавих новинок чимало.

Google все-таки показав свою відповідь Siri, Cortana і амазоновской Alexa. Точніше, поки тільки анонсував, тому що крім того, що було на сцені під час головного доповіді, ніяких додаткових демонстрацій не було. Називатися голосовий помічник буде просто — Assistant. І працювати він буде відразу у трьох середовищах.

По-перше, на мобільних пристроях, активуючись стандартним “Ок, Google і підміняючи собою нинішній Google Now. При цьому у Assistant є ряд цікавих особливостей. Наприклад, можна, стоячи поруч з будівлею, запитати: “Хто побудував?” Та система, спираючись на геопозицию, зробить припущення.

По-друге, Assistant буде працювати в домашньому середовищі за допомогою також показаного в ході конференції пристрою Home. Ця колонка-мікрофон, яка, по планам Google, стане центром голосового управління для всієї інфраструктури “розумного будинку” під управлінням Android. Це серйозне відміну від прямого конкурента, Amazon Echo, який, хоча по суті влаштований так само, поки в основному здатний керувати тільки сам собою і медиасредой Amazon на смартфоні або телевізорі. У випадку з Google полегшений Android вже широко використовується як основа для систем домашньої автоматизації, що наповнює існування колонки-гарнітури Home глуздом.

Нарешті, третя середа для роботи Assistant — це новий месенджер Allo. Саме він стане першим комерційним продуктом з вбудованим Асистентом. Там голосовий помічник буде присутній в якості бота.

Так, у Google тепер є свій месенджер з ботами. І не один. На I)O були показані відразу два месенджера, Allo та Duo. Обидва прив’язуються не до облікового запису Gmail, як раніше, а до номера телефону.

Allo — це текстовий месенджер. Головна його “фішка” — постійне “хмарне” присутність штучного інтелекту Google, який розпізнає текст повідомлень, розуміє їх зміст і сам придумує відповіді, або записує під диктовку. Причому розпізнає він не тільки текст, але і картинки.

Крім того, програма пропонує повністю зашифроване спілкування в закритих чатах, які називаються у Google “incognito mode”. Павло Дуров може пишатися: Google фактично повторив те, що зробив він у Telegram. Щоправда, назвав по-своєму.

Другий месенджер, точніше, відеочат — це Duo. По суті, в парі з Allo він виконує функції эппловского Facetime. З тією лише застереженням, що прив’язка до номера телефону обмежує область його застосування тільки мобільними пристроями з підключенням до стільникових мереж. Зате його, як стверджують, оптимізували для роботи в стільникових мережах, причому не найкращої якості. Крім того, камера запускається відразу ж при включенні додатка, так що користувача видно відразу. Наприклад, під час вхідного виклику можна відразу побачити, хто дзвонить — в режимі відео.

Таким чином, всього у Google на даний момент цілих три месенджера — у компанії обіцяють, що Hangouts як поштовий чат також нікуди не дінеться.

Ну і залишається ще один наполовину месенджер, наполовину соцмережа Spaces, анонсований за день до старту конференції I)O. загалом, всі вони доповнюють один одного, теоретично виключаючи необхідність для користувачів Android встановлювати які-небудь сторонні додатки.

Однак на практиці треба ще привчити користувача до цих продуктів, змусити відмовитися від звичних. А це означає змагання з Facebook, під контролем якого — відразу два найпопулярніших текстових месенджера: Facebook Messenger і WhatsApp. Чи вийде у Google — велике питання. Досі комунікаційних сервісів компанії популярністю на глобальному рівні користувався тільки Gmail.

Ну і, мабуть, найцікавіше, що було представлено на конференції I)O — це система Instant Apps для гуглівського магазину додатків Play. Це сервіс, який дозволяє відкривати додаток, немов веб-сайт за посиланням або навіть по команді NFC в разі, наприклад, платежу. Точніше, не сама програма, а невелика його частина, модуль, конкретна функція, яка від нього вимагається в даний момент — сторінку оплати, точка на карті, окреме вікно листування.

Ці шматочки програми розміром не перевищують 4 мегабайт і відкриваються, судячи з перших відгуків, навіть швидше, ніж веб-сторінки. Загалом, функція аналогів поки що не має і вкрай корисна, принаймні, з точки зору оптимізації: навіщо запускати всі додаток, якщо можна запустити лише малу його частину.

Ну і, звичайно, у такому форматі можна робити миттєвий попередній перегляд додатків, який дозволить користувачеві відразу вирішити, чи потрібна йому така програма чи ні. Таких додатків, які доводиться скачувати, а потім відразу ж видаляти, в Google Play повно.

Повертаючись до війнушку на полі месенджерів — ось ще одне непряме підтвердження. Учасникам конференції видавали картки — код для Snapchat для того, щоб знайти еккаунт з трансляцією Google I)O. Snapchat обраний за принципом “лише б не Facebook” — найбільший в Америці сервіс з тих, що Цукербергу не належать.

Тепер скарги: У цьому році кількість анонсів поєднувалося з неможливістю що-небудь зняти, тому що, по більшій частині, готових продуктів просто немає. Схожа на лампу колонка Home буде пізніше, асистент буде пізніше. Allo та Duo вийдуть влітку, ще невідомо коли, Instant Apps — теж протягом року. Але їх хоч помацати, спробувати можна було. До того ж ця методика взагалі може стати революцією, яка змістить магазини додатків з центрального місця в будь мобільного екосистемі.

Завантажуються вони і правда дуже швидко. Частково із-за того, що тестові програми пробували вже по багато разів, і вони залишаються в пам’яті — кешуються. Це потрібно ще й для того, щоб в тому випадку, якщо вам потрібно повернутися до такого Instant App через нетривалий час, ви їм відразу могли скористатися. Фактично розробникам пропонується розбити свої вже існуючі програми на кілька невеликих за вагою модулів, які можуть швидко закачуватися.

Якщо додаток людині подобається, він може легко з нього ж попросити постійної установки. А можна і не просити: Google Play — а саме через нього лунають ці самі модулі — запам’ятає ваші дані, якщо ви реєструвалися, наприклад, і в наступний раз час потрібно лише на завантаження. Правда, залишаються все ж деякі питання — оскільки все це дуже схоже на користування браузером, потрібна історія додатків — чим це ви користувалися таким, щоб повернутися, наприклад, назв все одно ніхто не запам’ятовує.

Значна частина кейнота — головного доповіді — і першу доповідь другого дня був присвячений планам Google на віртуальну реальність. Правда, поки що ці плани можна помацати тільки у вигляді третього, красивого вже Cardboard. Більше нічого робочого немає — але буде, і ось що обіцяють.

Гугловцы кажуть, що з моменту появи цього смішного і дуже дешевого VR-шолома “Картонка” за два роки люди встановили 50 мільйонів додатків, які як-то цю “Картонку” використовують. Це були експерименти і висновок такий: мобільний VR в такому виконанні може сподобатися тільки гікам. Потрібні швидкі, хороші екрани, телефони з потужними процесорами, причому телефони, оптимізовані для виртуальностей на низькому, системному рівні. І ось була придумана платформа Daydream.

Оптимізацію системи під VR Google, ясна річ, бере на себе — такий обіцяє бути вже Android N. Специфікацію на залізо телефонів виробникам роздали, і всі головні гравці підрядилися випустити апарати згідно з цим вимогам до осені. А це значить, ми побачимо VR-готові моделі на виставці IFA у Берліні через три місяці. Третя частина — власне сам шолом і до нього контролер. “Картонка” для якісних віртуальних світів не годиться — як мінімум, вона ніяк не кріпиться на голові, її тримають руками.

Тут Google пообіцяв зробити свій VR-Nexus, а до нього — джойстик з двома кнопками. Поки вони є тільки на малюнках. Одночасно переробили Google Play і інтерфейс спеціально для віртуального способу споживання контенту. Не забули і мікроплатежі в додатках.

Окрім іграшок головними гравцями у віртуальній реальності від Google буде магазин кіно — обіцяють High Definition, очевидно, мова про 3D-кіно. Street View і фото з фотографіями кругового огляду. Але основним двигуном, очевидно, стане YouTube, який вже рік як дозволяє переглядати круговий відео. І, мабуть, там поднабралось матеріалу — не дарма ж на минулому Google IO мало не третину часу говорили про камерах для кругової зйомки і систему Jump для обробки такого відео. Ну і, очевидно, це ще одне поле змагання з Facebook, на боці якого, як відомо, виступає Oculus.

Був на конференції ще і блок, присвячений виходу бета-версії операційки для носимой електроніки Wear 2.0. Оскільки тут теж нічого для зйомки немає — розрахована операційна система рівно на ті ж пристрої, читай, годинник, що і перша, — розповім тільки найцікавіше.

Google робить програми для годинників тепер самостійними. Якщо є Інтернет — з “блютус”, “вайфаю”, якщо СІМ-карта є в годиннику — додатки будуть працювати без смартфона. Якщо є СІМ-карта — відповідно, і дзвонити можна буде за ним.

Скільки протягнуть годинник нинішнього покоління з їх невеликими акумуляторами з такими додатками і навантаженням — неясно. Гугловцы запевняють, що щосили застосовують алгоритми економії енергії Doze — розумного “засипання” електроніки. Найцікавіше — системи введення інформації. Голосовим уведенням не завжди зручно користуватися, і годинник занадто малі для клавіатури, але Google її все одно зробив.

І стверджують: користуватися дуже зручно. Тому що до цієї клавіатурі — як і до інших способів введення — прироблений аналог того ж самого Google Assistant. Він пропонує можливі відповіді на повідомлення, а також тлумачить вашу спробу відповісти з клавіатури — тобто, там більше предиктивної логіки, ніж спроби вважати, що реально людина намагається надрукувати одним пальцем. Але аналог цього працює не хмарним чином — це не Google Assistant, — а локально, обробка йде прямо на годиннику. Зокрема, щоб уникнути звинувачень у тому, що Google читає чужу переписку.

Тепер — спорт під назвою Celebrity spotting. На Google I)O був помічений Павло Дуров, тому що можливості автомобільної версії Android демонстрували, зокрема, на “мессаджинге” за кермом на прикладі адаптованого для цього Telegram. З голосовим інтерфейсом, звичайно.

Крім того, я бачив у микропавильончике Android TV віце-президента Xiaomi Хьюго Барра. Того самого, що, за чутками, пішов з посади віце-президента Google через якийсь пекучої історії в дусі бразильських серіалів — у нього дівчину нібито відбив сам Сергій Брін. Так ось — сидів Барра самотній такий, дарма що на столику лежали ТВ-приставки Xiaomi на “андроїд” і з можливістю програвання 4K — чи не перший продукт китайців саме для Америки.

На цьому місці покинемо Маунтін-В’ю користь інших новин. І дивовижних новин. Ось, мобільний бізнес Nokia, схоже, вдарився об землю, але не вбився — а навіть не знаю що. Це не Nokia, а Фенікс якийсь.

Глобальне IT-дежавю — легендарна фінська Nokia повертається на ринок мобільних телефонів. Точніше, починає будувати новий старий бізнес практично з нуля. І на чолі цього бізнесу стали добре відомі галузі люди. Коли телефони Nokia знову з’являться на прилавках і які це будуть телефони? Всі подробиці воскресіння.

Nokia повертається на ринок мобільних пристроїв під власним брендом. 18 травня 2016 року компанія офіційно повідомила про це на своєму сайті. Для виробництва апаратів створена окрема дочірня компанія під назвою HMD, яка буде розробляти нові пристрої з нуля.

Мова йде про смартфони і планшети на Android, яку в Nokia вважають “лідируючої” операційною системою. А збирати телефони буде гонконгська FIH, колишня Foxconn Investment Holdings. Це, як неважко здогадатися з назви, пряма донька найбільшої складальної фабрики Foxconn.

Цікаво, що в один день з анонсом Nokia, FIH, яка уклала стратегічну угоду з HMD, випустила власний прес-реліз, в якому повідомила, що викуповує у Microsoft весь відділ виробництва базових телефонів самого нижнього сегмента, в тому числі кнопкових, який дістався корпорації “причепом” до Nokia Mobile.

Мова йде про купівлю, власне, виробничого відділу, відділу продажів і дистрибуції. У свою чергу, права на дизайн кнопкових пристроїв, розроблених в Nokia Mobile, а також право вішати на них логотип Nokia, викуповує HMD. Тобто, збирачі – FIH — і розробники – HMD — будуть володіти різними активами одного і того ж бізнесу, а саме — виробництва і продажу звичайних, дешевих мобільних телефонів.

І, судячи з прес-релізу, саме вони повинні виступити як локомотив, який потім підтягне за собою і нові смартфони. Така стратегія здається дивною лише на перший погляд: парадоксально, але Microsoft на продаж умовно “кнопкових” апаратів під маркою Nokia заробляє більше, ніж на всій лінійці Lumia.

До того ж за останній рік, наприклад, в Індії та В’єтнамі намітилися дивні тенденції: продажу Dumb phones, тобто, в перекладі, “тупих” телефонів раз демонструють непоганий зростання порівняно з “розумними”. Причин кілька. По-перше, середня ціна кнопкового апарата в Індії — близько 21 долара. По-друге, судячи з опитувань, все частіше у країнах, що розвиваються користувачі ставлять на перше місце таке якість мобільного пристрою, як довга робота від батареї, а смартфони цим похвалитися не можуть.

У результаті навіть багато представників міцного індійського середнього класу, які легко можуть дозволити собі смартфон, купують до нього в пару ще і найпростіший апарат — для страховки.

В цілому в світі, звичайно, смартфони поступово витісняють “тупих” предків. Але більшість аналітиків сходяться на думці, що ще, щонайменше, років 5, а то і 10, кнопкові апарати нікуди не дінуться і будуть стабільно продаватися. Якщо не в Азії, в Африці чи Південній Америці.

Словом, Nokia, продавши Microsoft один мобільний підрозділ, створює собі інше. І явно сподівається застрибнути на свого старого і вже порядком загнаного кнопочно-телефонного конька, щоб, немов персонаж роману “Вершник без голови”, загнати його наостанок гарненько, використовуючи штик замість шпор. А ривка цього, згідно з планами, має вистачити, щоб наздогнати стрімко віддаляється поїзд смартфонної індустрії, звідки Nokia, здавалося, цілком успішно скинув Microsoft.

Правда, і саму корпорацію можуть висадити на найближчому полустанку — продажу Lumia в першому кварталі 2016 року обвалилися на 73 відсотки порівняно з аналогічним періодом минулого року. Втім, після поглинання Nokia з боку Microsoft все так змішалося, що тепер важко розібрати, де чиї телефони і хто чим керує.

Так і в майбутньому, нової Nokia, точніше HMD, біля керма будуть стояти нинішній глава Microsoft Mobile Devices в країнах Азії та Африки Арто Нуммела, а також головний віце-президент Microsoft Mobile по продажах і маркетингу в Європі, Флоріан Зайх.

З якими пристроями Nokia планує відвойовувати своє місце під сонцем, побачимо на початку 2017 року, коли, за угодою з Microsoft, до фінам повернеться право продавати телефони під своєю власною маркою.

А ось новини з Росії: в Сколково майже з гастроллю привезли молодого, але відомого в світі спеціаліста у галузі Blockchain — основи “биткойна”. Звуть його Віталік Бутерин — так і кажуть: Віталік, не Віталій. І ось цей Віталік два роки тому став переможцем World Technology Award — премії за технологічні досягнення. Я не хочу нічого сказати, але в 2003 лауреатами в тій же номінації — програмне забезпечення — були Сергій Брін і Ларрі Пейдж.

Технологія, здатна перевернути наші уявлення про взаємодію людей так само, як це колись зробила мережу Інтернет — в Москву приїхав творець проекту Etherium Віталій Бутерин. Хто вже пробує вести бізнес по новому, і на що може бути схоже наше завтра?

Російська компанія Acronis, надає послуги по зберіганню і обробці даних, почне розробляти рішення на основі системи Blockchain. А фонд Сколково вивчить технологію на предмет її впровадження в держсектор. Зокрема, йдеться про співпрацю з проектом Etherium, розробленим канадцем з російським корінням Віталієм Бутериным. Цей стартап, який за кордоном, як повідомив гендиректор Yota Devices Владислав Мартинов, друг сім’ї Бутериных і член наглядової ради Etherium, вважають, ні багато ні мало, такою ж значущою, як сам Інтернет.

“У засобах масової інформації на Заході про Віталіка, про фонд кажуть фактично все. І кажуть як про якусь наступної революції, порівнянної з тим, що зробив Інтернет. І, по суті, фонд Etherium і платформа Etherium включають в топ-10, найчастіше в топ-5 технологій, які змінюють світ,” — розповідає член наглядової ради Ethereum Владислав Мартинов.

Втім, перш ніж описувати можливості Etherium, потрібно пояснити, на чому базується його робота. Тобто, власне, що таке блокчейн. Це поняття, яке лягло в основу кріптовалюти биткоин. По суті, сам биткоин є побічним продуктом винаходи системи блокчейнов, яка гарантує справжність кріптовалюти.

Блокчейн — це, спочатку, база даних транзакцій, здійснених в екосистемі биткоина. Її унікальність в тому, що кожна операція записується одночасно на всіх комп’ютерах учасників биткоин-майнінгу. Тобто, грубо кажучи, всі вони автоматично є свідками кожної операції. Якщо у ваш гаманець потрапили биткоины, про це будуть знати всі до єдиного. Якщо вони звідти зникли — теж дізнаються всі.

Таким чином, непомітно підробити або змінити історію операцій, а також стан рахунків неможливо. Точніше, теоретично це можна зробити, але для цього потрібно мати під контролем більше половини всіх обчислювальних машин системи. А ймовірність цього прагне до нуля в міру зростання числа користувачів.

Так от, ідея Віталія Бутерина полягає в тому, щоб взяти цю систему верифікації і вивести її за межі екосистеми биткоина. Etherium — це фактично клон биткоина зі своєї власної криптовалютой, яка називається “Ефір”. Тільки кожна транзакція в системі не просто фіксує рух коштів. Вона оснащена шматочком коду, який задає умови виконання угоди. Цей шматочок коду легко правиться під потреби замовника. Тобто Etherium є універсальною платформою для побудови будь-яких бізнес-схем з верифікацією на блокчейнах.

Ось як це працює. Наприклад, ви хочете безпечно продати машину. Для цього код Etherium, з одного боку, прив’язується до бази ГИБДД, з іншого боку — до банківського рахунку, куди “впадуть” гроші за машину. Система вважатиме угоду завершеною тільки після того, як у власності покупця виявиться машина, а у власності продавця — гроші за машину. При цьому, внутрішня криптовалюта — ефір — не буде об’єктом угоди, а лише символічним засобом її забезпечення. Віталій Бутерин називає її “паливом” для системи. Хоча розплачуватися можна і ефіром — він вільно торгується на біржах криптовалют.

Описана вище правочин з автомобілем, правда, трохи утопічна — для того, щоб всі працювали саме так, Etherium повинен бути впроваджений як в державну систему реєстрації транспортних засобів, так і в банківську систему. Саме впровадження технології реальний світ становить основну проблему. Ще одна проблема — у міру поширення Etherium, буде рости число транзакцій. А чим більше транзакцій, тим більше навантаження на комп’ютери майнер.

“Тому що такий великий рівень безпеки, тому що всі комп’ютери все перевіряють. Це означає, що вся повноцінна сила мережі не може бути вище, ніж сила одного комп’ютера. В майбутньому у нас є плани цю проблему вирішити: зробити таку систему, де паралельно можна буде дуже багато транзакцій обробляти. Але це займе 2-3 роки часу”, — пояснює Бутерин.

Втім, ці проблеми відносяться до розряду вирішуваних. В Acronis вважають, що почати треба з простого: там хочуть спершу випробувати Etherium як інструмент для страхування баз даних. “Ми верифікуємо всі транзакції, які проводяться з цими даними — завантаження, видалення, доступ до цим даним. Всі ці транзакції верифікуються, записуються в блокчейн. Це означає, що компанія, власник компанії, керівництво компанії завжди може бути впевненим, що ці дані знаходяться в цілості й схоронності,” — говорить віце-президент Acronis по блокчейн Віктор Лисенко.

А на Заході, наприклад, вже обережно освоюють Etherium як засіб страховки угод з цінними паперами. Наприклад, у банківському холдингу UBS на блокчейне будують торгівлю облігаціями. У IBM експериментують з Etherium в області інтернету речей. Наприклад, пральна машина може сама замовити пральний порошок, самостійно сплативши його з допомогою банківського рахунку господаря. Експериментує з блокчейнами і Microsoft.

Словом, ми дійсно маємо справу з чимось великим, але схеми застосування цієї системи до цих пір не до кінця зрозумілі навіть його винахідникам і кураторам. Справа за бізнесом, який ці схеми повинен намалювати. Etherium — система абсолютно безкоштовно, тому доступна для експериментів всім бажаючим.

Час нашої неодмінною десертній рубрики: “Фішка тижня”.

На цьому підсумкова програма Вести.net прощається з вами до наступного тижня. Планета – поки!

Оставить ответ