Вчені НАСА довели, що на Енцеладі може бути життя

размещено в: Новости | 0
Вчені НАСА довели, що на Енцеладі може бути життя
0 голосов, 0.00 общий. рейтинг (0% сумма)

Нові дані із зонда «Кассіні» і телескопа «Хаббл» показали, що на Енцеладі, місяці Сатурна, дійсно існує джерело енергії для підтримки життя у вигляді великого числа молекул водню.

«Водень – головне джерело енергії для мікробів, які живуть на Землі в околицях гідротермальних джерел. Отримані нами дані говорять про те, що водень присутній і в океані Енцелада. Ми не знайшли слідів життя в ньому, але відкриття водню і сліди гідротермальної активності дуже активно натякають на те, що під льодом цього місяця Сатурна може в принципі існувати життя», — заявив Хантер Уейт (Hunter Waite) з Південно-західного дослідницького інституту в Боулдері (США).

У 2005 році «Кассіні» виявив на Енцеладі струменя з частинок водяного льоду і пари, які викидаються в космічний простір з паралельних тріщин поблизу південного полюса — так званих «тигрових смуг». Це відкриття поставило перед вченими питання про джерело цієї пари і льоду.

У березні 2015 року, через 10 років після відкриття тигрових смуг і гейзерів на Енцеладі, зонд «Кассіні» показав, що в надрах цього супутника Сатурна присутній глобальний океан з рідкої і гарячої води, виявивши частинки піску і заморожені краплі води, викинуті з південного полюса Енцелада разом з виверженнями гейзерів.

Як розповідає Уейт, відкриття цих гейзерів і теплого океану в надрах Енцелада зробило його головним на сьогоднішній день кандидатом на роль другого прихистку життя в Сонячній системі. Залишалося, по суті, одне – знайти джерело енергії, який би мікроорганізми в товщі океану Енцелада могли б використовувати для прожитку, враховуючи те, що світло Сонця навряд чи проникає через його льодову кірку.

Ще в 2015 році, коли вчені відкрили пісок у викидах гейзерів Енцелада, вони знайшли натяки на те, що в його водах може бути водень. На користь цього говорило те, що гранули піску сформувалися при досить високих температурах, від 50 градусів Цельсія і більше, що вказало на наявність досить бурхливих реакцій на дні океану, в ході яких міг виділятися водень.

Відкриття піску призвело до того, що вчені зважилися на ще один, на цей раз дуже ризикований проліт «Кассіні» через викиди гейзерів в жовтні 2015 року, який, як відзначають Уейт і його колеги, приніс свої плоди і був більш ніж виправданий.

Пролетівши всього в 50 кілометрах від поверхні Енцелада, «Кассіні» вдалося проаналізувати склад викидів гейзерів і знайти у них, як стверджують планетологи, молекули нейтрального водню, використовуючи іонний мас-спектрометр INMS.

Його концентрація, що продемонстрували виміри «Кассіні», була достатньою для того, щоб підтримувати життя в тому вигляді, в якому вона існує в околицях «чорних курців» та інших гідротермальних джерел на дні океанів Землі.

За словами Крістофера Гляйна (Christopher Glein), астробіолога з Південно-західного дослідницького інституту, якщо такі мікроби є на Енцеладі, то вони могли б грати таку ж роль, як фотосинтезирующие бактерії і водорості на Землі, перетворюючи енергію неживої природи в біомасу, доступну для всіх інших організмів.

«Все вказує на те, що водень безперервно народжується всередині ядра Енцелада. Ми прорахували різні варіанти того, як водень може залишати його породи, та прийшли до висновку, що його ймовірний джерело – гідротермальні реакції між водою і кам’янистим дном океану, що містить в собі органіку і лужні породи», — підсумовує Уейт.

Оставить ответ