Вести.net: Google виграв битву за Кубу

размещено в: Новости | 0
Вести.net: Google виграв битву за Кубу
0 голосов, 0.00 общий. рейтинг (0% сумма)

Свобода спілкування — Острову свободи: результатом візиту американського президента на Кубу, схоже, стало вирішення питання про те, хто буде надавати кубинцям доступ у всесвітню Мережу. Що стоїть за домовленостями і які сервіси можуть прийти на Кубу слідом за широкосмуговим доступом в Інтернет?

Google виграв битву за Кубу. Так, принаймні, заявив американський президент Барак Обама після свого візиту в Гавану. Нагадаю, в минулому році кубинський уряд оголосив своєрідний тендер на підключення країни до всесвітньої Мережі. Досі інтернету на Острові свободи не те щоб зовсім немає — він лунає через публічні Wi-Fi точки. По всій країні їх всього 35. Тобто, якщо хочеш вийти в мережу, йдеш до однієї з таких точок і ловиш сигнал разом з десятками інших таких же “ловців”.

Чи треба говорити, що якість цього Інтернету ледь дозволяє вести листування по електронній пошті. При цьому доступ до Wi-Fi платний. Година перебування в Інтернеті коштує від двох з половиною до п’яти доларів. Для довідки: середня зарплата в країні — близько 20 доларів. Інших варіантів немає. Домашній Інтернет на Кубі відсутній як поняття. Мобільний теж.

І ось торік місцева влада вирішила, що пора міняти. Вирішили, треба сказати, не зовсім добровільно. Просто до січня 2015 року країна жила під американськими санкціями. І керівництво острова списував всі негаразди на них. Мовляв, американці нас блокують, тому й Інтернету у нас немає. При цьому керівництво умалчивало, що крім “злих” американців був ще “добрий” Уго Чавес, який у 2009 році за власні кошти провів у країну з Венесуели перший оптоволоконний магістральний кабель. Кубинська сторона дар з вдячністю прийняла, правда, ніякої інфраструктури зі свого боку будувати не стала. У підсумку кабель так і лежить на дні моря, заростаючи поліпами.

А потім зняли санкції. Але Інтернет так і не з’явився. Тоді кубинці почали підозрювати недобре, і влада вирішила, що пора діяти. Власне, спочатку проектів підключення було два. Google пропонував зробити це за бездротовий схемою, швидко “накривши” острів 3G-мережею. Китай запропонував протягнути в країну ще одного оптиковолоконный кабель, з Мексики, і підключати будинки і квартири через ADSL-модеми. Це дорожче і складніше, проте план Пекіна включав ще одне важливе доповнення — “Великий китайський фаєрвол”. Тобто уряд Куби була б можливість захистити своїх користувачів від “небажаних” сайтів.

Але у Google в рукаві був, очевидно, набагато більш великий козир. Компанія приходить на кубинський ринок не одна: разом з нею на острів висаджується значний IT-десант: Airbnb, PayPal, Priceline і Stripe.

Деякі компанії, наприклад, Airbnb і Stripe, вже в тій чи іншій мірі вели бізнес на Кубі, але з розвитком широкосмугового Інтернету мають намір посилити свої позиції багаторазово. Від цього серйозно виграє і кубинська економіка, в першу чергу — за рахунок збільшення турпотоку з США. Ну і, природно, американські компанії створять робочі місця і зможуть готувати місцевих IT-фахівців, які, можливо, коли-небудь створять власну, кубинську IT-індустрію.

Відзначимо, що рішення кубинської влади явно далося нелегко. У вищому керівництві країни чимало політиків, які виступають за жорсткий контроль Інтернету. Так, генерал Хуан Антоніо Макадо Вентура, який пліч-о-пліч боровся з Фіделем і Раулем Кастро, а також Ернесто Че Геварою під час революції, говорив, що “подарунок” від Google — це всього лише спроба поселити контрреволюційну ідею в уми кубинської молоді. Втім, чи справді план Google прийнятий до виконання, поки невідомо. Офіційно ні в кубинському керівництві, ні в Google слова Обами поки не підтвердили.

Оставить ответ