Вести.net: “операційки” від Jolla і Canonical

размещено в: Новости | 0
Вести.net: “операційки” від Jolla і Canonical
0 голосов, 0.00 общий. рейтинг (0% сумма)

Відразу дві новини зі світу мобільних технологій, причому одна з них стосується операційної системи для смартфонів і планшетів, якій зацікавилося у свій час російський уряд. Як розвивається проект, привернув увагу Мінкомзв’язку Росії, і які ще новинки чекають нас у найближчому майбутньому?

Jolla офіційно оголосила про кардинальну зміну стратегії. Фінська компанія відмовляється від самостійного виробництва смартфонів і зосередиться тільки на розробці програмного забезпечення та його ліцензування. По суті, це визнання провалу великої фінської мрії, яку хотіли втілити в життя вихідці з Nokia після того, як проковтнув останню Microsoft. Але, схоже, повернути колишню велич фінської імперії софта і заліза не вийде.

Рішення зосередитися тільки на розробці “операційки” для смартфонів далося команді Jolla нелегко. З тих пір, як фінська ОС MeeGo перетворилася в Sailfish і відправилася в самостійне плавання для компанії настали, м’яко кажучи, непрості часи. За словами глави Jolla Антті Саарніо, сумарні інвестиції вже перевищили 70 мільйонів доларів, при цьому компанія “чотири або п’ять разів залишалася без засобів до існування”.

Восени 2015 року від компанії відвернувся один з інвесторів, і у Jolla почалися фінансові труднощі. У підсумку фінам довелося визнати, що спроба випустити планшет на OS Salifish з допомогою краудфандінга провалилася — команда Jolla так і не змогла зібрати у повному обсязі всі замовні гаджети. Вдалося випустити лише одну партію планшетів (близько 500 штук), всім іншим користувачам, які підтримали кампанію проекту по збору коштів на майданчику Indiegogo, пообіцяли повернути гроші.

“Розробка гарної операційної системи вимагає величезних ресурсів, якщо при цьому займатися ще і виробництвом смартфонів, завдання стає практично нездійсненним. Виробництво заліза — це дуже складний, багаторівневий бізнес з логістикою, продажами і іншими додатковими напрямками. У нас був відділ по виробництву софта і відділ по виробництву девайсів, але в ньому було дуже мало людей. Ми фізично просто не впоралися з обсягом, тому прийняли рішення зробити крок у бік лише софта,” — пояснює рішення компанії співзасновник і голова ради директорів Jolla Антті Саарніо.

У Барселоні на прес-конференції Jolla представила перший смартфон на базі операційної системи Sailfish, що випускається в рамках ліцензійної угоди. Пристрій було зібрано індійською компанією Intex Technologies і отримало назву в морському стилі Aqua Fish, ніби слідуючи загальній тематиці Sailfish.

До речі, фінським софтом — програмним забезпеченням від компанії Jolla рік тому зацікавилося і Міністерство зв’язку Росії. Ходили чутки, що керівники Jolla і експертна рада Мінкомзв’язку Росії з розвитку IT-галузі обговорили питання потенційного співробітництва, включаючи можливість застосування ОС Sailfish в державному і приватному секторах. Далі слів, правда, справа поки не пішла.

“Ми вже досить довгий час працюємо з російським урядом в особі міністра зв’язку і комунікацій, разом шукаємо шлях, як ми можемо допомогти Росії в розробці незалежної операційної системи для місцевих користувачів. Ми все ще в стадії переговорів і зараз готуємо пропозицію вашому уряду побудувати таку “операційку” на базі Sailfish,” — повідомив Саарніо.

***

В продовження теми екзотичних мобільних операційних систем – там же, в Барселоні, показали перший планшет на Ubuntu, найпопулярнішою версією ОС Linux для настільних комп’ютерів. На відміну від появи першого півроку тому Ubuntu-смартфона, Ubuntu-планшет при підключенні зовнішньої клавіатури можна перемкнути в повноцінний десктопний режим і отримати свого роду Microsoft surface для бідних, тобто легке, компактне, з повноцінною ОС і не дорого.

Ось, наприклад, можна запустити GIMP – дуже потужний графічний редактор, такий собі безкоштовний варіант Photoshop. І таких альтернатив, в тому числі й професійним програмам, у світі відкритого вихідного коду дуже багато. Здавалося б, ось воно — щастя. Але не все так просто. Версія Ubuntu для планшета, як з’ясувалося, трохи відрізняється від настільної. Вона, як запевняють, тепер абсолютно безпечна з точки зору вірусів і зовнішніх вторгнень, але постає питання, чи можна використовувати все різноманіття Linux-програм?

“І так, і ні. Якщо ви виробник телефонів і планшетів і працюєте з нами, з Canonical, ми можемо переконатися, що на вашому пристрої все встановлене працює коректно. Це той же самий GIMP, що і на настільному комп’ютері. Це не інша версія. Але ми повинні були переконатися, що він працює без збоїв. Якщо ви розробник, ви знайдете спосіб змусити свій додаток працювати на цих пристроях. Це можливо, але треба бути розробником,” — пояснює головний інженер Canonical Ара Пулидо.

Пересічним же користувачам доведеться задовольнятися тим, що вже перекомпилировано під планшетну версію Ubuntu. Або, при наявності навичок, перекомпілювати потрібну програму самому, благо, вихідні коди орепѕоигсе додатків цілком доступні. А можна користуватися результатами праці інших ентузіастів.

Оставить ответ