Вести.net: Whatsapp повністю зашифрував свій мессенджер

размещено в: Новости | 0
Вести.net: Whatsapp повністю зашифрував свій мессенджер
0 голосов, 0.00 общий. рейтинг (0% сумма)

Від нішевого продукту, через кілька скандалів — до глобального тренду: найбільший, по числу користувачів, сервіс обміну повідомленнями і файлами, тепер повністю закритий від прослуховування. Що це означає для інших гравців ринку в цілому — в програмі Вести.net.

Whatsapp завершив шифрування свого месенджера. Тепер абсолютно все, що пересилається за допомогою додатка, будь то текст, голос, відео або фото, за замовчуванням кодується таким чином, що прочитати, почути або побачити це може тільки той, хто відправляє і той, хто приймає. Або відразу кілька користувачів, якщо мова йде про груповому чаті. Адміністрація Whatsapp отримати доступ до цих даних не може. А, значить, при всьому бажанні не передасть їх третім особам. Таким чином, одноразово під захистом шифрування виявляється вся користувацька база Whatsapp. Тобто, більше мільярда людей мають можливість конфіденційно спілкуватися, не побоюючись, що їх переписка з’явиться одного разу в черговий порції викриттів чергового умовного “Сноудена”. Роботу над шифруванням Whatsapp веде вже більше півтора років. Вперше воно було введено ще в листопаді 2011 року, але працювало тільки на пристроях Android і шифровало тільки текстові повідомлення. Тепер же — захищено все.

Безумовно, зашифрованих сервісів досить багато, серед них, наприклад, програма Signal, яку непогано прорекламував Едвард Сноуден, назвавши чи не найбезпечнішим месенджером. До речі, команда розробки Signal, Open Whisper Systems, якраз і допомагала “засекретити” Whatsapp. Проте до цих пір “захищені” продукти залишалися нішевими і відносно невеликими. Такого великого гравця на полі зашифрованого спілкування ще не було. І це серйозний сигнал не тільки для ринку месенджерів, але і для різних спецслужб, які завзято борються за право підслуховувати й підглядати за користувачами.

Втім, з більш-менш порівнянних проектів можна відзначити Telegram Павла Дурова. Але там кінцеве шифрування, аналогічне Whatsapp, використовується тільки для секретних чатів. До речі, для Telegram Facebook, який є безпосереднім власником Whatsapp, готує ще один неприємний сюрприз. Судячи з усього, на найближчій конференції F8, найбільша соцмережа представить власну концепцію месенджера-платформи, на базі якої з допомогою спеціальних ботів можна надавати майже будь-які інтернет-сервіси. Telegram був і залишається одним з піонерів цього напрямку.

Очевидно, тепер, щоб вижити, месенджеру Павла Дурова потрібно буде на ділі довести, що, як мінімум, його шифрування, яке стало візитною карткою Telegram, краще. Раніше Дуров вже обіцяв 300 тисяч доларів тому, хто зможе зламати шифр Telegram. І поки це ні в кого не вийшло. Для Whatsapp така перевірка на міцність ще попереду.

Крім того, компанію, ймовірно, чекають і інші труднощі. Наприклад, той же Telegram в Китаї заборонений як небезпечний. Влада Піднебесної не без підстави угледіли в захищеному месенджері загрозу безпеки держави. Негативний досвід взаємодії з мессенджерами у Пекіна вже був. За допомогою програми FireChat, яка дозволяє спілкуватися за принципом рації, без підключення до стільникових мереж через Wi-Fi і Bluetooth, координували свої дії учасники минулорічних акцій протесту в Гонконзі. До речі, FireChat, як і Telegram, був створений вихідцями з Росії.

Якщо Китай заборонить у себе Whatsapp — а це, швидше за все, відбудеться, — втрата аудиторії як така не буде суттєвою. Месенджер використовують лише трохи більше 20 мільйонів китайців, майже весь ринок займає місцевий QQ, у якого майже 900 мільйонів передплатників. Однак поява в Китаї зашифрованого WhatsApp, що належить, як ми пам’ятаємо, Facebook, однозначно будуть сприйняті як недружні наміри найбільшої соцмережі. А Марк Цукерберг всіма силами намагається повернутися на китайський ринок, де Facebook заблокували ще 7 років тому.

Потенційна аудиторія Facebook, у разі повторного запуску в Піднебесній, може збільшитися ще на півмільярда чоловік. Для Цукерберга це серйозна спокуса — продовжувати боротися за Китай або скористатися нагодою і застосувати алгоритми шифрування ще й у власному месенджері Facebook, заробивши ще більше стурбованої безпекою західної аудиторії. Про рішення ми, швидше за все, почуємо на конференції F8 — вже на наступному тижні.

Ну а про рішення Китайської влади, швидше за все, дізнаємося ще раніше. Наприклад, заборона Telegram супроводжувався масованої DDoS атакою, яка порушила роботу сервісу по всьому світу. Подейкують, що її причиною стала “велика китайська гармата” — так прозвали на Заході найбільший ботнет, який, імовірно, управляється спецслужбами Пекіна.

Оставить ответ