Вести.net: зберігати дані можна вічно, але доступ до них поки обмежений

размещено в: Новости | 0
Вести.net: зберігати дані можна вічно, але доступ до них поки обмежений
0 голосов, 0.00 общий. рейтинг (0% сумма)

Дві найбільш обговорювані теми доби — вічне зберігання даних та доступ до цих даних з боку спецслужб. На що схожа флешка, яка переживе Сонячну Систему, і чому Apple відмовляється зламувати смартфони iPhone на вимогу ФБР?

Вчені з Саутгемптонського університету винайшли новий накопичувач інформації, здатний зберігати дані протягом декількох мільярдів років. В якості носія використовується особлива скляна наноструктура, яка зберігає інформацію у форматі, названому 5D. Тобто кожен елемент пам’яті, в який записують інформацію, має не тільки певну позицію в тривимірному просторі диска, але ще й орієнтацію.

Вперше нову технологію продемонстрували в 2013 році. Тоді максимальний обсяг збережених даних не міг перевищувати 300 кб. Тепер же ці накопичувачі можуть вмістити понад 360 терабайт даних.

ЗМІ називали нову технологію “Кристалами пам’яті Супермена” за очевидну подібність з інформаційним сховищем героя коміксів. Так само, як і вигадані кристали, справжні можуть зберігатися практично вічно: вони витримують нагрівання до 1000 градусів за Цельсієм, а при кімнатній температурі проживуть більше 13 мільярдів років. Вчені вже записали на нові накопичувачі найважливіші, на їхню думку, документи людства, зокрема, декларацію прав людини, Біблію і “Оптику” Ньютона.

Втім, головна проблема будь-якого накопичувача криється не в терміні його життя, а в можливості читання з нього даних. Вже сьогодні надзвичайну складність викликає читання навіть звичайних дискет, з’явилися лише в 1970-х роках. Судячи з світовим трендам, людство скоро відмовиться і від дисків. І складно сказати, яким чином люди будуть читати ці вічні кристали, коли пристрої, протоколи і програми для їх читання кануть в лету.

Зараз виробники намагаються не тільки зберігати, але й обробляти дані відразу на одному пристрої. Так, наприклад, Intel ще в минулому році продемонстрував свій твердотільний накопичувач Optane — якусь проміжну сходинку між жорсткими дисками оперативною пам’яттю. В його основі теж лежить багатовимірна безтранзисторная система зберігання даних — 3d-cross-point, завдяки якій складні завдання, наприклад, аналіз баз даних, будуть проводитися не окремим процесором, а безпосередньо в пам’яті.

Явний тренд тут — спроба геометричної оптимізації запам’ятовуючих пристроїв, тобто як можна більш щільна і хитра упаковка комірок пам’яті. Справа в тому, що стандартний спосіб зменшення окремих осередків і збільшення їх обсягу, схоже, досяг межі. І тепер виробники намагаються збільшити поверхню накопичувачів за рахунок їх більшої пористості.

***

В Apple відмовилися створювати програму для злому iPhone. “Уряд США вимагає від Apple безпрецедентних кроків, які загрожують безпеці наших користувачів. Ми виступаємо проти цієї вимоги, яка може мати наслідки, що виходять за рамки даного судового розгляду. Ми закликаємо до публічного обговорення цієї ситуації і хочемо, щоб наші користувачі і співвітчизники розуміли, що стоїть на кону”. З таких слів починається відкритий лист Тіма Кука, опубліковане на сайті Apple після того, як суд зобов’язав Apple створити спеціальну версію операційної системи для того, щоб зламати телефон терористів, які влаштували перестрілку в місті Сан-Бернардіно.

У своєму листи Кук пояснює відмову компанії випускати метод обходу систем безпеки для iOS. “Ми зробили все, що було в наших силах, щоб допомогти з розслідуванням. Але тепер уряд США просить від нас того, чого у нас немає, і чого ми не хочемо створювати з міркувань безпеки. Вони просять нас створити бекдор для iPhone. Точніше, ФБР хоче, щоб ми випустили нову версію операційної системи без найважливіших елементів безпеки. Якщо така система, яка на сьогоднішній день не існує, потрапить не в ті руки, то з її допомогою можна буде зламати будь iPhone.”

Нагадаємо, що в ході розслідування перестрілки в Сан-Бернардіно, агенти ФБР знайшли смартфон терориста, але не змогли його розкрити. Пославшись на нормативний документ ще 1789 року, правоохоронні органи зажадали від Apple створити те, що в Купертіно назвали універсальним ключем від будь-якого iPhone. Суд підтримав прокуратуру, і тепер Тім Кук апелює до громадськості, стверджуючи, що уряд США може піти і далі, і, скориставшись тією ж правовою нормою, може зобов’язати Apple вбудовувати в свої телефони шпигунське ПЗ, здатна перехоплювати повідомлення, фінансові та медичні дані, стежити за місцем розташування користувача без його відома включати запис з мікрофона та камери пристрою.

Курт Опсал, генеральний радник Фонду Електронних Рубежів, некомерційної правозахисної організації, виступив у цій суперечці на стороні Apple. За його словами, якщо уряд США зможе примусити Apple піти на поступки, то так само вчинять уряду Росії і Китаю.

Варто також зазначити, що ці розгляди відбуваються на тлі глобальних дискусій, розпочатих ще Едвардом Сноуденом. Мова йде про свободу шифрування даних, доступ правоохоронних органів до особистого листування громадян.

Оставить ответ